Ajurweda – zasady dobrego trawienia

Według ajurwedy decydujący wpływ na funkcjonowanie ciała i stan naszego zdrowia ma sposób odżywiania. Każdy jest inny i posiada inne uwarunkowania psychofizyczne (tzw. konstytucję, zgodnie z którą powinien się odżywiać). Można jednak wyodrębnić kilka punktów, które pomogą zachować dobre trawienie, a co za tym idzie – dobre zdrowie. Podążanie tymi prostymi zasadami będzie najlepszą rzeczą, jaką możemy zrobić dla naszego ciała.

 1. Jedz tylko wtedy, kiedy jesteś głodny

Czyli wtedy, kiedy twój poprzedni posiłek został kompletnie strawiony. W zależności od rodzaju pożywienia, trawienie zajmuje od 3 do 6 godzin. Często uczucie głodu możemy pomylić z odwodnieniem.

 1. Pij rozsądnie

Popijaj ciepłą lub gorącą wodę, małymi łyczkami w trakcie dnia. Wodę taką można też pić w niewielkich ilościach podczas posiłku. Pozwoli to na wsparcie ognia trawiennego i przesuwanie pożywienia w jelitach. Nigdy nie jest wskazane picie zimnych napojów podczas jedzenia, ponieważ w znaczący sposób zaburza to trawienie i powoduje gromadzenie się ama.
Ama to nieprawidłowo strawione pożywienie, kleista substancja, która pokrywa jelita i zakleja kosmki jelitowe, powodując choroby i niedobory pokarmowe.

 1. Jedz w spokoju

Usiądź podczas spożywania posiłków, nie jedz ich kiedy się spieszysz, gdy czujesz się zły, zaniepokojony lub wycieńczony fizycznie. Żuj dokładnie pokarm, jest to podstawą dobrego trawienia. Jedzenie powinno być formą medytacji, oglądanie tv, sprawdzanie maili, czytanie, ożywione rozmowy nie sprzyjają dobremu trawieniu. Bądź jak najbardziej obecny podczas jedzenia, używaj wszystkich zmysłów. Skoncentruj się na smaku, teksturze i zapachu pożywienia, zwiększy to wydzielanie soków trawiennych. Spokojna muzyka sprzyja dobremu trawieniu i nastraja pozytywnie podczas jedzenia.

 1. Wybierz najlepsze miejsce

Otoczenie, w którym jesz, powinno być ustronne i czyste; gdy siedzisz zwrócony na wschód powstaje największa energia trawienia. Najlepiej spożywać dania przygotowane w domu. Potrawy sporządzone z miłością i z zamiarem, aby sprawić innym przyjemność, przynoszą najwięcej korzyści.

Ciekawostka
W starożytnej tradycji kucharze wybierani byli spośród nauczycieli duchowych, aby w ten sposób zagwarantować rodzinie. że posiłki będą naładowane pozytywna energią.

 1. Posiłki jadaj ciepłe

Świeżo przyrządzone, ciepłe dania, są najlepsze dla naszego ciała i optymalne do utrzymania dobrego trawienia. O ciepłe, rozgrzewające posiłki, powinniśmy zadbać zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym i wczesną wiosną.

 1. Ilość i jakość

Każdy z nas jest inny, ma inne potrzeby, inny rozmiar żołądka i metabolizm. Ajurweda poleca jeść tak dużo, ile możesz objąć w swoje dwie złączone dłonie. Jakość posiłków też nie jest bez znaczenia. Wybieraj świeże produkty, które rosną sezonowo w twojej okolicy, unikaj zbyt suchych, zbyt kwaśnych i sfermentowanych produktów. Dania powinny być soczyste i lekko oleiste, tak aby poprawić trawienie i przyswajanie składników odżywczych. Jedz posiłki, które zawierają wszystkie sześć smaków: słodki, kwaśny, słony, gorzki, ostry i cierpki, przy czym zwiększaj udział tych smaków, które pasują do twojej konstytucji.


 1. Godziny przyjmowania posiłków

Natura lubi cykle i regularność, więc jest to także wskazane przy spożywaniu posiłków. Jedz regularnie, w odpowiednich odstępach czasu. Główny posiłek powinien być zjadany w okolicach południa, między godzina 12.00 a 14.00. Ostatni przed godziną 18.00, tak aby organizm mógł wypoczywać i zregenerować się w nocy.

 1. Unikaj złych połączeń

Złe dobieranie produktów może powodować negatywne reakcje, obrzęki, blokować kanały w ciele, prowadzić do niestrawności. Niektóre pokarmy nie powinny być spożywane w określonych porach roku. Przykładowo jedzenie chili w lecie, gdy jest bardzo gorąco, może powodować zaburzenia takie jak wysypki, opryszczka, trądzik, zgaga. Z kolei wczesną wiosną, poprzez spożywanie nadmiaru zimnych pokarmów, takich jak lody i zimne napoje lub fermentowanego jedzenia np. pikli, może prowadzić do nasilenia się alergii.

Poniżej kilka przykładów nieprawidłowych połączeń:

 • mleko lub śmietana z mięsem (ajurweda w ogóle poleca wyeliminować mięso)
 • sól i mleko
 • owoce i przetwory mleczne
 • warzywa z mlekiem
 • warzywa z owocami
 • ziarna z owocami
 • miód i ghee (w równych proporcjach wagowych)
 • melony ze wszystkimi produktami
 • cytryny z ogórkami, pomidorami, mlekiem, jogurtem (w zamian za cytrynę można do ogórków i pomidorów dodać limonki)

W najbliższym czasie zamieścimy pełną tabelkę niezdrowymi kombinacjami a także porady “zdrowej kuchni”.

Czy wiesz, że…
Aby ziemniaki dobrze się trawiły warto dodać do nich pieprzu.

 

 

 

Dorota Ciźla – dietetyk, entuzjastka zdrowego stylu życia i ajurwedy. Prowadzi w Koszalinie Klub Zdrowia – Yoga Life Club.

 

 

 

 

Zostaw swój komentarz:
 • 4
  Shares