Ajurweda

Należy do najstarszych, holistycznych systemów medycznych. Słowo ajur znaczy życie, a veda oznacza doskonałą wiedzę. Ajurweda traktuje osobę indywidualnie. Dieta czy zalecenia zdrowotne są dostosowane do budowy psychofizycznej danego człowieka.

W dzisiejszych czasach panuje chaos informacyjny. Co chwilę słyszymy o nowej „cudownej” diecie, to optymalnej, to paleo, to znów surowej… Po jakimś czasie okazuje się jednak, że zalecenia zawarte w tych programach żywieniowych nie były dobre, nie nadają się dla każdego i osoby stosujące je zaczynają mieć problemy. Tak było np. z dietą wysokobiałkową Dukana, która prowadziła do problemów 2 nerkami, powstawania kwasicy ketonowej i tworzenia się torbieli i cyst.

Już wiele tysięcy lat temu w skryptach dotyczących ajurwedy przestrzega się przed dużym spożyciem białka zwierzęcego, które właśnie prowadzi do powyższych problemów.
Podobnie jest z dietą surową. Choć z surowych warzyw i owoców organizm może wytworzyć najbardziej wartościowe składniki, to jednak dieta oparta o takie produkty będzie obciążeniem dla osoby Z osłabionym trawieniem, spowoduje nagromadzenie się Ama (lepkiej substancji pochodzącej z niestrawionych resztek pokarmu) i w konsekwencji osłabienie odporności.

Odpowiedni dobór pokarmów

Ajurweda skupia się na zachowaniu zdrowia, a głównym narzędziem jest odpowiedni dobór pokarmów. Pokarm buduje, odżywia i naprawia każdą komórkę w ciele człowieka. Rodzaj pokarmu determinuje zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Ważny jest nie tylko rodzaj spożywanego pokarmu, ale także nastrój czy okoliczności, w jakich spożywamy posiłki. Biorąc pod uwagę te czynniki możemy sprawić, że posiłki, które spożywamy, będą działały na nasz organizm jak nektar, a nie jak trucizna.

Nie bez powodu Hipokrates, ojciec współczesnej medycyny, powtarzał za ajurwedą: ”Niech pożywienie będzie twoim lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem”.

Ogień trawienny

Prawidłowe działanie i sprawność układu trawiennego ajurweda uważa za podstawę utrzymania doskonałego zdrowia. W starożytnych skryptach ajurwedy – Ashtanga Hridaya Samhita zapisano: „Ogień trawienia w jelitach (jataragni) jest podstawą wszystkich innych ogni trawienia w ciele. Dlatego należy go otoczyć należytą opieką”.
Jataragni – to według ajurwedy ogień trawienia, który oznacza siłę transformującą. Ma on swą siedzibę w jelicie cienkim, gdzie w znacznym stopniu przebiega proces trawienia. Jego zaburzenia mogą przejawiać się: brakiem apetytu, nadmiernym apetytem, zgagą, nadkwasotą, niedokwaśnością, bólami brzucha, wzdęciami, ogólnym osłabieniem.

Współcześnie także wiele mówi się o problemach z kwasem żołądkowym i nie nadkwasotą, a niedokwaśnością, która powoduje zgagę, a jej łagodzenie za pomocą dostępnych środków farmakologicznych tak naprawdę jeszcze pogarsza sytuację, prowadząc do wielu innych zaburzeń.

Medycyna ajurwedyjska radzi, aby skorygować je w ciągu tygodnia, gdyż brak reakcji może spowodować, że przerodzą się w chorobę. W swoim zrównoważonym stanie ogień trawienia utrzymuje zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu, zapewnia ojas – witalną energię życia, utrzymuje w dobrej kondycji pranę (,,oddech” życia – subtelną esencję elementu powietrza odpowiedzialną za witalność).
W dzisiejszych czasach nietrudno o zaburzenia ognia trawiennego – jedzenie pełne jest toksyn, żywimy się jedzeniem modyfikowanym, często w naszym jadłospisie dominują pokarmy wysoko przetworzone lub długo przetrzymywane. Zaburzeniom trawienia sprzyja też wszechobecny w naszym życiu stres.
Z tego powodu wiele osób cierpi na otyłość, obciążenie wątroby, nadkwaśność lub niedokwaśność żołądka, choroby autoimmunologiczne i wiele innych dolegliwości,

Zgodnie z ajurwedą można wyodrębnić dwie główne przyczyny osłabienia trawienia; zbyt gęsta żółć i odwodnienie organizmu. Poniżej zamieszczamy kilka sposobów na regulację trawienia. Pozwolą one na nawodnienie komórek całego organizmu, rozrzedzenie żółci, oczyszczenie watro by i regulację wydzielania kwasu żołądkowego. Przyniosą ulgę zarówno osobom cierpiącym np. na refluks żołądkowo-jelitowy, jak i borykającym się z niedoborem kwasu solnego.Napar/kisiel z lnu posiada właściwości nawadniające organizm, łagodzące delikatną śluzówkę żołądka i jelit, rozrzedza żółć i przynosi niemal natychmiastową ulgę przy bólu spowodowanym atakiem kolki żółciowej (działa lepiej niż kodeina i w zaledwie 10 minut).
Buraki są bogatym źródłem betainy, wspomagającej oczyszczanie wątroby i rozrzedzanie żółci. Jedzenie tych warzyw jest też jednym z najlepszych sposobów na usunięcie kamieni żółciowych.

Kisiel lniany
1 łyżkę stołowa nasion lnu złocistego zalać 2,5 szklankami wody, doprowadzić do wrzenia, gotować przez 15 minut, po czym odstawić na jedną godzinę. Po tym czasie przecedzić przez sitko, aby odseparować nasiona od płynu.
Pić raz dziennie na pusty żołądek.

Mus z buraka
1 burak, sok z 1/2 cytryny, 2 łyżki oleju lnianego lub konopnego, po szczypcie cynamonu i mielonej kozieradki.
Buraka zetrzeć na najdrobniejszej tarce, dodać pozostałe składniki i dokładnie wymieszać. Podzielić na trzy porcje i spożyć w ciągu dnia do posiłków.

Zielony koktajl
Osobom mającym problemy z trawieniem zaleca się pokarmy cieple, podgotowane. Poniższy przepis wpisuje się w te zalecenia.
1 pęczek natki pietruszki, 3 małe cukinie, 5 gałązek selera naciowego, ok 250 g fasolki szparagowej (opcjonalnie sok z cytryny, jabłko ugotowane na parze, awokado).
Wszystkie składniki gotować na parze przez 8-10 minut, a następnie zmiksować z małą ilością wody. Można dodać awokado (nada kremowej konsystencji), a odrobina soku z cytryny lub ugotowane na parze jabłko poprawi smak. Aby zoptymalizować pracę woreczka żółciowego, przy bólu woreczka zaleca się picie koktajlu 1-3 razy dziennie, jako posiłek lub dodatek.
Polecane jest zastosowanie wszystkich powyższych przepisów jednocześnie, co pozwoli na zmaksymalizowanie ich leczniczych efektów. Kurację stosować przez ok. 6 tygodni.

 

 

 

Dorota Ciźla - dietetyk, entuzjastka zdrowego stylu życia i ajurwedy.
Zostaw swój komentarz:
  • 1
    Share