Czego nie wiemy o cytrynach

Żółta i kwaśna cytryna to skarbnica zdrowia. Nie tylko zwiększa odporność, ale radzi sobie z problemami skórnymi, wzmacnia włosy i pomaga w walce z migreną, opryszczką, nadwagą czy nowotworami.

Cytryna jako roślina (Cirrus Iimon) zaliczana jest do rodziny rutowatych (Rutaceae). Przyjmuje formę niewielkiego drzewka, sięga do kilku metrów wysokości. Pochodzi z południowo-wschodnich Chin, lecz obecnie nie występuje tam ani w stanie dzikim ani nie jest tam hodowana. Prawdopodobnie powstała w wyniku skrzyżowania limy z cytronem.

Dlaczego jest taka zdrowa?

Spożywane produkty są dla organizmu źródłem elektrycznie naładowanych cząsteczek, które inicjują produkcję energii w ciele. Jon to część cząsteczki, która przenosi ładunek elektryczny. Jony naładowane dodatnio nazywane są kationami, naładowane ujemnie – anionami.
Większość pożywienia posiada formę kationową, natomiast naturalne procesy trawienne (kwas solny, enzymy trawienne, ślina) są anionowe. Cytryna jest jednym z niewielu anionowych produktów spożywczych. Z tego właśnie powodu niesie ze sobą bardzo silny ładunek ujemny i jest niezwykle aktywna elektrycznie. Cytryna ma właściwości zasadotwórcze, jest więc pomocna w usuwaniu skutków zakwaszenia. Pomaga też w zgadze i wrzodach żołądka. Ponadto występujący w niej kwas askorbinowy (witamina C) jest rozpuszczalnym w wodzie, naturalnym przeciwutleniaczem, którego spożywanie pomaga uodpornić organizm na czynniki zakaźne, jak również neutralizuje wolne rodniki we krwi.

Uwaga
Ważne, aby nie spożywać cytryn niedojrzałych (zielonych), wypłukują one z organizmu biopierwiastki alkaliczne (głównie wapń).

Najzdrowsza skórka

Największą wartość, jeżeli chodzi o właściwości lecznicze owocu, zawiera naowocnia, a więc skórka. Zawiera pięć do dziesięciu razy więcej witamin i związków bioaktywnych niż sok z cytryny. Jak pokazują badania, spożywanie skórki cytryny może przyczynić się do zahamowania wzrostu guzów.
Badacze uważają, że może być to związane ze stężeniem w skórce oleju D-limonenu – znanego inhibitora raka piersi, płuc i jelita grubego. Ponadto olej ze skórką z cytryny używany jest do ochrony przed pasożytami jelitowymi, a witamina C i sok z cytryny wraz ze skórka pomocne są w zwiększaniu gęstości mineralnej kości.

Własny suplement cytrynowy

Cytrynę należy najpierw dokładnie umyć wodą i octem jabłkowym, który neutralizuje ewentualne chemiczne substancje mogące znajdować się na skórce. Następnie wytrzeć i zamrozić. Gdy będzie już zamrożona, należy wziąć tarkę i utrzeć na niej cala lub część cytryny (można zetrzeć w ten sposób całą cytrynę nawet z pestkami). Taka masą można posypywać swoje jedzenie (np. sałatkę, zupę, sosy itd.) – cale jedzenie zyskuje świetny, świeży smak oraz – co najważniejsze – właściwości prozdrowotne.

Działa bakteriobójczo

Występujące w cytrynie pektyny, terpeny oraz olejki eteryczne sprawiają, że cytryna posiada silne właściwości bakteriobójcze. Badania dowodzą, że sok z cytryny walczy z bakteriami malarii, cholery, błonicy, duru brzusznego oraz innymi bakteriami chorobotwórczymi.

Cytrynowa mieszanka w walce z nowotworami

Spotkać się można z informacjami, że mieszanka: cytryna + soda oczyszczona przynosi 10 000 razy lepsze skutki niż chemioterapia. Jak prezentują bowiem badania prowadzone od 1970 roku przez jednego z największych producentów leków, cytryna niszczy komórki rakotwórcze 12 rodzajów nowotworów. Przeprowadzono 20 testów laboratoryjnych, w których udowodniono, że zapobiega ona rozprzestrzenianiu się komórek rakotwórczych i ma 10 000 razy silniejsze działanie niż leki takie jak adriamycyna – lek najczęściej stosowany przy chemioterapii. Ponadto ten specyfik leczy jedynie komórki rakotwórcze i nie posiada negatywnych skutków dla zdrowia.
Zaleca się pić dwie łyżeczki soku z cytryny z pół łyżeczki sody oczyszczonej. Proponuje się przy tym, aby samodzielnie posadzić cytrynę w doniczce, by być pewnym, że cytryna będzie organiczna, która jest o wiele bardziej skuteczna niż ta uprawiana przy wykorzystaniu nawozów chemicznych.
Soda oczyszczona musi być rozpuszczona w gorącej wodzie, gdyż tylko taka ma właściwości lecznicze. Soda dodana do wody zimnej czy letniej może szkodzić po wypiciu. Pita z gorącą wodą leczy cysty i torbiele.

Pomoc w problemach żołądkowych

Wypicie soku z cytryny w proporcji pół cytryny na szklankę cieplej wody przyniesie ulgę w problemach żołądkowych takich jak: nudności, zgaga, odbijanie się, wzdęcia, zaparcia, kamienie żółciowe czy pasożyty. Natomiast regularne picie tej mikstury sprawia, że jelita pracują wydajniej i efektywniej usuwają resztki z naszego organizmu. Dodatkowo cytryna oczyszcza krew, a niektórzy twierdzą, że sok z cytryny pomaga pozbyć się czkawki. Wspomaga też wątrobę przy produkcji żółci, co z kolei dobrze wpływa na trawienie.

Ciekawostka
Podobno odparowana esencja cytryny potrafi zabić bakterię meningokoka w ciągu 15 minut, pałeczki duru brzusznego w przeciągu godziny, gronkowca złocistego w ciągu dwóch godzin, natomiast na zabicie bakterii dwoinki zapalenia płuc rzekomo potrzebuje do trzech godzin. Zaledwie 0,2% roztworu oleju cytrynowego może wyeliminować bakterie błonicy w 20 minut oraz całkowicie pozbawić aktywności bakterie wywołujące zapalenie płuc.Wspomaga dziąsła

Masowanie dziąseł sokiem z cytryny pomaga zapobiegać lub zatrzymać krwawienie. Przyłożenie świeżo wyciśniętego soku z cytryny do bolącego zęba i dziąsła sprawi, że ból ustąpi lub znacznie się zmniejszy. Ponadto sok z cytryny działa jak środek odświeżający oddech.

Ciekawostka
Według ostatnich badań sok z cytryny był bardziej skuteczny w leczeniu pleśniawki u zakażonych wirusem HIV niż standardowy lek goryczki fioletu. Badania w klinice szpitala w Istambule wykazały, że w leczeniu kamieni moczowych zwykłe cytryny są alternatywą stosowanego cytrynianu potasu.

Pomoc przy infekcjach gardła

Właściwości antybakteryjne soku z cytryny koja różne infekcje gardła. Przy chorobie polecana jest mikstura w proporcji: sok z połowy cytryny z połową szklanki wody, którą należy płukać gardło.

Na odchudzanie

Sok z cytryny z odrobiną soli (na ciepło) wypijany codziennie obniża poziom cholesterolu i działa odchudzające.

Na reumatyzm

Cytryna działa moczopędnie, a zatem woda z cytryną jest pomocna przy reumatyzmie i zapaleniu stawów. Wypłukuje bowiem toksyny i bakterie z organizmu, usuwając je wraz z moczem, co jest niezmiernie istotne przy tych schorzeniach. Polecana jest kuracja cytrynowa: przez pięć tygodni należy codziennie pić nierozcieńczony sok z cytryny. Początkowo należy wyciskać sok z polówki owocu, by systematycznie powiększać dawkę do nawet dziesięciu sztuk dziennie.

Ciekawostka
Wdychanie olejku cytrynowego pomaga zwiększyć koncentrację i pobudza czujność. Poleca się również pić wodę z cytryną co kilka godzin. Olejek cytrynowy może być używany jako odświeżacz pokoju dla osób pracujących w domu lub studentów.

Na opryszczki i kurzajki

Przyłożenia plasterka owocu do opryszczki to jeden z najskuteczniejszych sposobów łagodzenia jej dolegliwości i przyspieszenia gojenia wykwitu. Sok z cytryny to także świetny sposób na kurzajkę – należy posmarować ją wacikiem nasączonym sokiem z cytryny. Po kilku dniach takiej kuracji brodawka powinna się rozpuścić pod wpływem kwasów zawartych w owocu.

Cytryna w kuchni

Cytryna idealnie zastępuje ocet, a skropienie jabłek sokiem z cytryny zapobiega ich ciemnieniu. Najczęściej cytryna jest dodawana do herbaty, nie jest to dobre rozwiązanie, gdyż pod wpływem wysokiej temperatury zawarta w cytrynie witamina C ulega zniszczeniu, a z liści herbaty zostaje uwolniony cytrynian glinu, który niekorzystnie wpływa na tkankę nerwową mózgu i może wpływać na występowanie choroby alzheimera.

Woda z cytryną zamiast kawy

Wstając rano lepiej jest sięgnąć po wodę z cytryną, ponieważ po nocnym śnie tkanki są odwodnione i potrzebują czystej wody do filtrowania toksyn i poprawnej produkcji energii w komórkach. Woda z cytryną nie tylko pobudza, ale także poprawia koncentrację. Zamiast kawy, lepiej więc każdego ranka wypić miksturę: szklanka cieplej wody z sokiem z połówki cytryny. Napój warto pić dwa razy dziennie.

Przeciwwskazania

Cytryny powinny unikać osoby z chorobą wrzodowa żołądka lub nadmiarem kwasów żołądkowych, a także osoby z oznakami osłabienia krwi (blada cera, bezsenność, irytacja, nadmierna chudość ciała).

 

 

Autorem tekstu jest: Barbara Fołda – technolog żywienia z ponad trzydziestoletnim stażem. Wykładowca W ZSG w Poznaniu.
Zostaw swój komentarz:
  • 14
    Shares