Czosnek – naturalny antybiotyk

Kiedy zbliżała się zima, ludzie od zawsze starali się gromadzić w swych spiżarniach zapasy czosnku. Wierzono bowiem, że to dzięki niemu uda się przeżyć w zdrowiu ten trudny okres.

Wybierajmy tylko polski czosnek

Do leczenia i do stosowania W kuchni używajmy jedynie polskiego czosnku, bo jest najbardziej wartościowy. Ten natomiast sprowadzany ostatnio powszechnie z Chin okazał się często bardzo wątpliwej jakości, a nawet szkodliwy dla zdrowia. Nie tak dawno wyczytałem w autorytatywnych raportach, że przed jego wysyłka w świat poddaje się to warzywo promieniowaniu, aby nie kiełkowało i nie wytwarzało korzeni. Taki czosnek traktuje się również środkami chemicznymi (w tym samym celu jak wyżej).
Niedawno rozmawiałem z producentem polskich odmian czosnku, który opowiadał mi, że złoży kiedyś wizytę w hurtowni warzyw. Od razu poczuł nieprzyjemny, drażniący, wyraźnie chemiczny zapach w hali, gdzie był składowany czosnek sprowadzony z Chin. Właściciel tej hurtowni nie ukrywał, że ten towar jest przed wysyłka traktowany środkami chemicznymi, aby jak najdłużej zachowywał świeżość.
Jak szybko odróżnić czosnek polski od chińskiego, wyjaśniam szczegółowo w mojej książce Czosnek przedłuża życie.

Idealny lek na zimowy czas

Czosnek od wieków stanowi wartościowy środek na przeziębienie, grypę, kaszel, nieżyt dróg oddechowych, stan zapalny oskrzeli, a nawet płuc. Sięgamy po niego chętnie, gdy dokucza katar, zapalenie zatok i ogólne osłabienie spowodowane infekcjami. W testach klinicznych okazał sie nawet skuteczniejszy od zalecanych dziś antybiotyków z apteki.
Udowodniono, że świeży sok z czosnku niszczy bakterie w ciągu 3 minut. Mówiąc konkretnie, świetnie radzi sobie z unieszkodliwianiem groźnych bakterii Klebsiella pneumoniae – sprawcy trudnego do leczenia zapalenia płuc, zatok, ucha środkowego, a nawet ropnia płuc. Bakterią tą zazwyczaj zarażają się pacjenci długo przebywający w szpitalu. W ostatnich latach pojawiły się ich szczepy niemal zupełnie odporne na działanie typowych antybiotyków.
Niszczy też bez problemu inna groźną bakterie – Pseudomonas aeruginosa, która zakaża rany pooperacyjne i wywołuje często m.in. zapalanie płuc, zatok, krtani, ucha środkowego, a nawet osierdzia.Aby przekonać się, że to warzywo naprawdę posiada wprost nadzwyczajne właściwości, sięgnijmy do historii starożytnego Egiptu i budowy słynnej piramidy Cheopsa. Stutysięcznej ekipie robotników pracujących przy jej wznoszeniu w codziennym pożywieniu, oprócz cebuli i porów, podawano koniecznie czosnek. Już wtedy wiedziano, że potrafi on nie tylko zagwarantować odporność, ale i niemal nadludzkie siły.
Recepturom na leki z czosnku i zaletom leczniczym tego cennego warzywa, które trudno wręcz zliczyć, poświęciłem książkę Czosnek przedłuża życie.

Miód z czosnkiem

Składniki: 5 sporych ząbków czosnku, 125 g niegęstego miodu Iipowego, akacjowego lub spadziowego drzew iglastych.
Przygotowanie: Czosnek dokładnie miażdżymy i starannie mieszamy w małym szczelnym słoiku z miodem. Lek przechowujemy w lodówce. Nie przygotowujmy z niego zbyt dużego zapasu, warto mieć zawsze świeża porcję.
Stosowanie: Po 1 łyżce miodu czosnkowego 3 razy dziennie (długo ssać). Starszym dzieciom poleca się po 1/2 łyżeczki tego miodu, najlepiej przed snem.
Pożytek dla zdrowia: Miód czosnkowy bardzo przydaje się w różnych infekcjach dróg oddechowych: zapaleniu i bólu gardła, zapaleniu jamy nosowo-gardłowej, migdałków, anginie i szkarlatynie. Ma potwierdzone działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne. Pozwala łatwiej odkrztuszać gęstą wydzielinę zalegającą w oskrzelach. Działa osłonowo na błony śluzowe dróg oddechowych. Zapobiega i leczy przeziębienie, grypę, zapalenie oskrzeli, a nawet płuc.

 

 

Zbigniew T. Nowak - od ponad 30 lat niestrudzenie popularyzuje wiedzę z zakresu ziołolecznictwa, zdrowej diety i zdrowego stylu życia. Napisał 35 książek o tej tematyce i ponad 1200 artykułów poradniczych zamieszczonych w poczytnych pismach krajowych. Autor kilkuset audycji nadawanych w Polskim Radiu. Jego publikacje oparte są zawsze na najnowszych wynikach badań medycznych. Przez długie lata współpracował ze znanym zielarzem, franciszkaninem – ojcem Grzegorzem Sroka oraz wybitnym znawca roślin leczniczych - prof. Aleksandrem Ożarowskim. Wykłada naukę o zdrowiu min. na Uniwersytetach Trzeciego Wieku.
Zostaw swój komentarz:
  • 6
    Shares