DETOKS mity i fakty cz.2

Co cię truje?

Sense About Science – grupa lobbingowa finansowana przez firmy farmaceutyczne – w 2009 r. opublikowała raport „The Detox Dossier”, omawiający 15 komercyjnie dostępnych produktów detoksykujących. Zaangażowani w badanie producenci nie byli w stanie nawet zidentyfikować toksyn, które powinny być usunięte z organizmu. Tłumaczyli się tym, że nie mają takich jak naukowcy możliwości rozpoznania tych substancji oraz sprawdzenia ich roli w rozwoju różnych chorób

Te toksyny to:

Pestycydy obecne w niektórych warzywach i owocach nawet po ich umyciu. Są posądzane o związek z rozwojem wielu problemów zdrowotnych – od raka do wad wrodzonych.

Azotan sodu– konserwant używany m.in. do przedłużania trwałości mięsa, odpowiedzialny za rozwój wielu odmian nowotworów.

Butylowany hydroxytoluen (BHT) i butylowany hydroksyanizol (BHA) – konserwanty znajdujące się na liście substancji rakotwórczych, stworzonej przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem (IARC). Są podejrzewane o powodowanie zaburzeń hormonalnych oraz niepłodności u mężczyzn.

Rekombinowane hormany wzrostu u bydła (rBGH/rBST), podawane krowom w Stanach Zjednoczonych, by zwiększyć produkcję mleka. Hormony te podnoszą poziom insulino-pochodnego czynnika wzrostu (IGF-1), w produktach mlecznych, co ma negatywny wpływ na organizmy konsumentów, zwiększając ryzyko rozwoju raka piersi, prostaty oraz jelita grubego.

Siarczan glinu i siarczan sodowo potasowy używany do produkcji serów oraz wypieków, podejrzewane o niekorzystny wpływ na system nerwowy i rozrodczy.

Bisfenol A (BPA), związek chemiczny używany do utwardzania plastiku, z którego wykonuje się dziecięce sprzęty i zabawki. Może spowodować rozwój raka piersi i prostaty oraz zaburzyć funkcjonowanie układu rozrodczego.

Wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (PAHS), substancje rakotwórcze, które powstają w wyniku spalania tłuszczów, np. podczas grillowania produktów żywnościowych.

Aminy heterocykliczne – karcenogeny, które powstają podczas termicznej obróbki ryb i mięsa w bardzo wysokiej temperaturze – najczęściej podczas grillowania.

Akrylamid – kolejna substancja rakotwórcza, która powstaje w ziemniakach i zbożach gotowanych, smażonych albo pieczonych w wysokich temperaturach.Bromowane oleje roślinne, czyli mieszanka trójglicerydów dodawanych do napojów o owocowych smakach. Mogą prowadzić do problemów rozrodczych oraz behawioralnych.

Sztuczne barwniki spożywcze, których spożywanie wiąże się z rozwojem nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD).

Dioksyny – związki obecne w tłustej żywności. Mogą prowadzić do rozwoju raka, uszkodzenia wątroby oraz wad wrodzonych.

Ponadto istnieje jeszcze wiele innych zanieczyszczeń.
Na całym świecie używa się przynajmniej 100 tys. syntetycznych chemikaliów – na farmach, w procesach produkcyjnych, w parkach i centrach rekreacyjnych, w produktach do użytku domowego, np. w patelniach z nieprzywierającymi powłokami, ognioodpornych meblach tapicerskich czy puszkach na konserwy. Nawet pestycydy, które cieszą się złą sławą i już dawno powinny zostać wyłączone z użytku, wciąż znajdują zastosowanie w niektórych krajach i są eksportowane na cały świat.

Odtruwające jedzenie

Czy Twoja codzienna dieta zawiera produkty utrudniające samodzielnie oczyszczanie się organizmu?
Cukier, wysoko przetworzoną żywność – włączając w to ciasta, ciasteczka i biały chleb – nadmierną ilość alkoholu czy napojów gazowanych?
To wszystko za burza naturalną zdolność ciała do usuwania zanieczyszczeń. Typowa zachodnia dieta pełna jest złych węglowodanów (cukrów), które są dla organizmu szczególnie szkodliwe.
Żywność, która może pomóc rozpocząć detoksykację organizmu, powinna zawierać białko pochodzące z mięsa drobiowego, ryb i jajek, mnóstwo warzyw i owoców, fasoli, soczewicy, awokado, niesolonych i nieprażonych orzechów i ziaren oraz oliwy z oliwek. Spróbuj też produktów bezglutenowych – brązowego ryżu, quinoa czy prosa. Dodatkowo codziennie wypijaj minimum 1,5 I wody albo ziołowych herbatek. Uzupełniaj również dietę suplementami witamin C i E oraz z grupy B (tiaminy, ryboflawiny, choliny i pirydoksyny), a tak- że magnezu i selenu.

Jak długo się odtruwać?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Zależy to bowiem od tego, z jakimi problemami mamy do czynienia. Programy detoksy kujące mogą trwać od 2 dni – te najszybsze opierające się na spożywaniu jedynie soków i kokili warzywnych i owocowych – do 10 dni, podczas których wyklucza się z diety wszelkie wysokoprzetworzone produkty i stosuje jadłospis oparty na świeżych warzywach i owocach oraz odtruwających białkach, które dostarcza się organizmowi jedząc ryby i jaja.
Dieta eliminacyjna – która zakłada usunięcie wszystkich najsilniejszych znanych alergenów – zwykle trwa 4 tygodnie. Jeśli jednak chcesz pozbyć się chronicznych problemów zdrowotnych, konieczne może być przejście 16-tygodniowego programu odtruwania – zgodnie z tym, co twierdzi konsultantka OCLCNP, dr Sarah Myhill.

Detoksykacja: Co działa?

DIETA Dobrze zacząć od diety eliminacyjnej. Polega ona na usunięciu z jadłospisu na ok. 4 tygodnie wszelkich pokarmów wywołujących reakcje alergiczne oraz tych, które toksycznie działają na organizm, jak pszenica, produkty mleczne, cukry i wysoko przetworzona żywność, węglowodory rafinowane (białe pieczywo, ciasta i herbatniki), kawa, herbaty nieziołowe i alkohol.

ĆWICZENIE Intensywna aktywność fizyczna zdaje się przyspieszać proces oczyszczania organizmu z toksyn. By oszacować skuteczność ćwiczeń w odtruwaniu organizmu, naukowcy podawali 335 uczestnikom badania pewne dawki kofeiny, a następnie monitorowali, jak zmienia się poziom metabolitów kofeiny (produktów przemiany materii kofeiny) w moczu ćwiczących.
Po 30 dniach aerobiku poziom degradacji kofeiny wzrósł znacząco u wszystkich uczestników badania.

W innym badaniu pojedynczy trening aerobowy na rowerze stacjonarnym – podwoił poziom enzymów detoksykacyjnych u 11 zdrowych ochotników.

W teście przeprowadzonym wśród strażaków narażonych na kontakt z toksycznymi polichlorowanymi bifenylami (PCBs) i poddanych 2-, 3-tygodniowym programom odtruwającym – włączając w to zmianę diety, codzienne wizyty w saunie oraz 30-,m60-minutowe cykle ćwiczeń 2 razy w tygodniu – okazało się, że po zakończeniu detoksu u wszystkich nastąpiła poprawa kondycji. Wyniki pokazały, że zastosowanie takiego reżimu jak u strażaków jest przydatne w przeprowadzeniu skutecznego programu odtruwania.

SUFLEMIENTY Doktor Sarah Myhill poleca codzienne przyjmowanie 400 mg magnezu, 25 mg cynku, 200 mg selenu oraz 250 mg glutationu, które mają wspomóc ciało w pozbywaniu się toksyn.
Rekomenduje także zażywanie 2 razy dziennie 1 mg wita- miny B12, 800 mg kwasu foliowego, 50 mg witaminy B6 oraz 100 mg fosfaty-dyloseryny.

Długość kuracji zależy od stopnia zanieczyszczenia organizmu, jednak dr Myhill uważa, że powinna ona trwać ok. 16 tygodni.

CIEPŁO Pocenie się jest jeszcze jednym efektywnym sposobem na przyspieszenie i zwiększenie skuteczności odtruwania organizmu. 15-minutowe wizyty w saunie mogą pomóc zredukować wysokie ciśnienie tętnicze krwi, poprawić krążenie i pracę serca. Jednak- jak twierdzą specjaliści – by bezpiecznie pozbyć się z organizmu toksyn i metali ciężkich, trzeba odbywać dłuższe niż kwadrans sesje w saunie.

JOGA Praktykowanie indyjskiej Shankhaprakshalany (głębokie oczyszczanie okrężnicy), która polega na piciu cieplej osolonej wody i wykonywaniu 5 pozycji jogi (asan), skutecznie prowadzi do wypróżnień, a tym samym do oczyszczania jelit.
W jednym z badań, w którym brały udział 54 osoby przygotowujące się do kolonoskopii, te, które praktykowały Shankhaprakshalanę i wypiły w tym samym czasie 480 ml solanki przygotowanej z litra wody i 9 g chlorku potasu, miały dokładniej wyczyszczone jelita, a co za tym idzie – bardziej miarodajne wyniki kolonoskopii niż osoby, które użyły standardowych leków przeczyszczających, stosowanych przed badaniem kolonoskopowym (złożonych z Makro- golu 3350, chlorku sodu, wodorowęglanu sodu i chlorku potasu).

 

 

 

 

 

Zostaw swój komentarz:
  • 2
    Shares