Fitoterapia – energia i zdrowie z zielonej kawy

Zielona kawa jest doskonałym napojem o właściwościach zdrowotnych, wpływając m.in. na zmniejszenie stresu oksydacyjnego, ryzyka zachorowania na choroby nowotworowe i kontrolowanie wagi ciała.

Na przestrzeni ostatnich 40 lat naukowcy i lekarze z całego świata przeprowadzili kilkaset badań naukowych, które niezbicie udowodniły dobroczynny wpływ kawy zielonej na wiele aspektów naszego zdrowia. Każdego roku – a nawet miesiąca – publikowane są nowe badania.

Właściwości prozdrowotne kawy zielonej

Związki aktywne zawarte w kawie to przede wszystkim polifenole – silne przeciwutleniacze, których ochronne działanie polega na usuwaniu powstałych reaktywnych form tlenu, zanim te zdążą uszkodzić nasze białka i DNA, co przyczynia się do rozwoju chorób i jest uznawane za jedną z przyczyn starzenia się organizmu.
Fenolokwasy występujące w kawie mają wyższą aktywność przeciwutleniającą niż stosowane w przemyśle spożywczym syntetyczne antyoksydanty. Bogaty dorobek badawczy lekarzy udowodnił, że regularne spożycie kawy zielonej może być uznane za działanie profilaktyczne, chroniące człowieka przed chorobami nowotworowymi (głównie nowotworami piersi. Jelita grubego, prostaty, jajników, wątroby, trzustki i nerek) oraz wiąże się z mniejszym ryzykiem wystąpienia chorób takich jak cukrzyca typu 2 oraz wielu innych chorób o podłożu wirusowym i bakteryjnym.

Kawa jest głównym źródłem kofeiny, która może działać jako supresor nowotworów, a także dwóch diterpenów: kafestolu i kawealu, które wywołują efekt porównywalny z przeciwnowotworowym działaniem enzymów II fazy zaangażowanych w detoksyfikację karcinogenów.
Jak podano wcześniej, kawa jest także ważnym źródłem polifenoli, w tym fitoestrogenów ligninowych i flawonoidów, a w piśmiennictwie dobrze udowodniono, że polifenole wykazują właściwości przeciwnowotworowe.

Do szczególnie aktywnych związków należy kwas chlorogenowy, wyjątkowo silny przeciwutleniacz. Dodatkowo kwasy chlorogenowe zawarte w kawie zielonej, poza wyjątkowo silnymi właściwościami przeciwutleniającymi, działają wspomagające na odchudzanie i spalanie tkanki tłuszczowej, pod warunkiem jednak prowadzenia właściwego stylu życia, rzucenia palenia, zwiększenia aktywności fizycznej, urozmaiconej diety oraz ograniczenia spożycia wysokokalorycznych potraw.Zielona kawa bogata jest również w witaminy i minerały, zawiera między innymi witaminę B1 (tiamina), B2 (ryboflawina), kwas pantotenowy, kwas nikotynowy, witaminę B12 (kobalamina), witaminę C i kwas foliowy.
Witaminy B1 i C ulegają zniszczeniu podczas procesu palenia kawy, natomiast poziom kwasu nikotynowego zwiększa się na skutek rozpadu trigoneliny. Składniki mineralne stanowią około 5% suchej masy. Większość z nich jest rozpuszczalna w wodzie i dlatego znajduje się w filiżance kawy. Te składniki mineralne to: wapń, fosfor. magnez, sód, potas, żelazo, miedź, cynk i mangan.
Stosując typowe zalecenia żywieniowe zauważyć można, że umiarkowane spożycie kawy przyczynia się do pokrycia dziennej dawki żelaza w 10%, potasu w 26%, magnezu w 12% oraz chromu w 6% i miedzi w 8%.

Najlepszy sposób spożywania kawy zielonej:

  • pij dwie filiżanki dziennie, zarówno dla przyjemności, jak i dla zdrowia
  • kawę zieloną ziarnistą należy najpierw drobno zmielić
  • w zależności od preferencji zaparz 2-3 łyżeczki kawy na jedną filiżankę
  • zaleca się tak zwany “biały wrzątek”, czyli gorącą wodę o temperaturze 90°C
  • należy parzyć kawę przez co najmniej 5-7 minut.

Zapamiętaj
Bezwzględnym warunkiem stosowania kawy zielonej jest wykorzystanie tylko mytych odmian ziaren kawy gatunku arabica o wysokiej jakości, co gwarantuje, że tylko zdrowe, bez defektów i właściwie przerobione ziarno ma najwyższą zawartość substancji biologicznie czynnych. Zielona kawa z certyfikatem EKO jest dodatkowym potwierdzeniem czystości ziarna.

 

Autorem tekstu jest: Ewa Jankowska – od 40 lat główny technolog oraz uznany ekspert w zakresie jakości i technologii przerobu kawy oraz ekspert technologii produkcji biologicznie czystej kawy zielonej potwierdza prozdrowotne właściwości kawy zielonej na podstawie prowadzonych licznych badań i prac badawczo-rozwojowych w ramach firmy Cafe Creator; którą prowadzi wraz z córką, w ścisłej współpracy z Wydziałem Towaroznawstwa Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Bogate doświadczenie zawodowe oraz przede wszystkim ogromna życiowa pasja do kawy była przyczyną stworzenia własnej firmy.
Zostaw swój komentarz:
  • 1
    Share