Jod – pierwiastek życia

Jod odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, pomaga w utrzymaniu zdrowej skóry, włosów, paznokci i zębów. Ułatwia usuwanie wielu toksyn z organizmu, wzmacnia układ odpornościowy. Wpływa też na proces spalania tłuszczu i zmniejsza apetyt na słodycze, dlatego bywa wykorzystywany w preparatach odchudzających. Posiada właściwości odmładzające, wspomaga leczenie chorób takich jak cukrzyca czy nowotwory.

W ciele człowieka znajduje się od 15 do 30 miligramów jodu, z czego dwie trzecie ogólnej ilości jodu występuje w tarczycy. Warunkuje on jej prawidłową pracę – jest składnikiem produkowanych przez nią hormonów: tyroksyny i trójjodotyroniny, które regulują przemiany energetyczne (także ciepłotę ciała), wzrost, procesy rozrodcze, pracę mięśni (w tym serca), syntezę białek, rozwój i pracę mózgu oraz układu nerwowego. Jest niezbędny szczególnie w czasie ciąży – nie tylko wpływa na prawidłowy jej przebieg, ale także przyczynia się do rozwoju mózgu i poziom inteligencji, właściwej pracy serca dziecka oraz rozwoju komórek w organizmie.
Co 17 minut każda kropla naszej krwi przepływa przez gruczoł tarczycy i jeśli występuje w niej wystarczający poziom jodu, bakterie i wirusy zostają podczas tego przepływu zabijane.

Źródła jodu

Jod występuje przede wszystkich w pokarmach morskich (ryby oceaniczne, skorupiaki – zwłaszcza ostrygi), nierafinowanej soli morskiej, algach morskich i innych chwastach morskich, ale także w maśle, ananasach, karczochach, szparagach, ciemnozielonych warzywach i jajkach.

Niektóre warzywa, takie jak kapusta i szpinak, spożywane na surowo mogą blokować wchłanianie jodu i powodować rozwój woli (goitrogeny). Jednak we wszystkich tych pokarmach ilość jodu jest niewystarczająca;aby otrzymać 13,8 mg jodu (dzienne zapotrzebowanie dorosłej osoby), trzeba by zjeść ok. 5-10 kg ryb dziennie.

Jod w formie płynnej
Ciało człowieka zbudowane jest w większości z wody, z tego powodu najlepiej przyswajalne są witaminy i minerały w formie płynnej. Żadna inna forma nie gwarantuje takiej wchłanialności.

Powszechny brak jodu

Dotychczas uważano, że problem niedoboru jodu nie dotyczy ludności zamieszkującej tereny nadmorskie i występuje głównie na terenach górskich. Jak jednak pokazują badania, niedobór jodu dotyka prawie 90% powierzchni naszego kraju (Polska jest określana jako kraj o umiarkowanym niedoborze jodu), a chorobami tarczycy zagrożonych jest prawie 8 milionów osób (z czego około 3,5 miliona stanowią dzieci w wieku 6-13). Okazuje się, że wraz z magnezem i selenem – jod jest najbardziej niedoborowym minerałem w naszych ciałach. Brak jodu w diecie powoduje szereg problemów, m.in. wole, niedoczynność tarczycy, opóźnienie umysłowe, kretynizm (poważne opóźnienie umysłowe w połączeniu z deformacją fizyczną).

Ludzie z niedoborem jodu cierpią na choroby fizyczne, neurologiczne, umysłowe, immunologiczne i reprodukcyjne. Jod odgrywa ważną rolę w odpowiednim funkcjonowaniu systemu nerwowego. a dr S. Cunnane sugeruje, że ,,jod jest głównym składnikiem odżywczym mózgu w jego ewolucji”.

Skutkiem niedoboru jodu jest też nadmierne tycie, problemy z myśleniem, depresja. Jest on szczególnie groźny dla kobiet, które przez wahania hormonów mają podwyższona skłonność do zapadania na choroby autoimmunologiczne – nadczynność tarczycy występuje u nich kilkakrotnie częściej niż u mężczyzn, choroba Hashimoto pięć razy częściej.Jod – panaceum na wszelkie bolączki
Sto lat temu jod był powszechnie używany przez większość lekarzy. Laureat Nagrody Nobla, dr Albert Szent Györgi – lekarz, który odkrył witaminę C, pisze: ,,Kiedy byłem studentem medycyny, jod w formie KI (jodku potasu) był uniwersalnym lekiem, nikt nie wiedział co robił, ale robił coś i robił coś dobrego.”

Jod w problemach sercowo-naczyniowych

Naukowcy zaobserwowali, że niedobór jodu często występuje u osób z chorobami sercowo-naczyniowymi. Niedobór hormonu tarczycy w układzie krążenia może charakteryzować się zmniejszoną kurczliwością mięśnia sercowego i zwiększeniem obwodowego oporu naczyniowego, jak i zmianami w metabolizmie lipidów.

Jod w walce z nowotworami

Jod odgrywa kluczową rolę w procesie apoptozy komórek (zaprogramowanej śmierci komórek) nowotworowych i zainfekowanych wirusami, a także wykazuje działanie przeciw miażdżycowe. Podawanie jodu wywołuje zwiększoną aktywność antyoksydacyjną oraz zwiększoną aktywność funkcji systemu immunologicznego.

Więcej jodu – mniej insuliny

Doktorzy Abraham, Flechas i Brownstein przetestowali ponad 4000 pacjentów – odkryli oni, że jod odwraca skutki mastopatii; pacjenci z cukrzycą przyjmujący jod potrzebują mniej insuliny; pacjenci z niedoczynnością tarczycy mniej leków na tę chorobę; ustępują symptomy fibromalgii, a pacjenci z migrenami przestali je miewać”.
Ponadto u pacjentów zauważono polepszenie samopoczucia, zwiększoną energię i jasność myślenia, odczuwanie ciepła w zimnych środowiskach, mniejszą potrzebę snu, poprawę cery i lepsze trawienie.

Jod szczególnie w czasie ciąży

Jod jest niezbędnym składnikiem w syntezie hormonów tarczycy, które regulują podstawowe reakcje biochemiczne, szczególnie syntezy białka i aktywność enzymatyczną, w narządach takich jak mózg, mięśnie, serce, przysadka i nerki. Z tego powodu jod jest niezwykle ważny dla rozwoju płodu.
Suplementacja jodu zalecana jest przed, w czasie i po ciąży. Niedobór jest groźny szczególnie dla rozwijającego się płodu, może spowodować kretynizm czy zagrozić przeżyciu dziecka.

Z ostatnich badań wynika, że niedobór jodu jest prawdopodobnie źródłem zaburzeń uwagi u dzieci. Jak wykazały badania, odpowiednia dawka zapewnia też ochronę przed infekcjami i skutkami ubocznymi szczepionek.

 

 

Autorem tekstu jest: Barbara Fołda – technolog żywienia z ponad trzydziestoletnim stażem. Wykładowca W ZSG w Poznaniu.
Zostaw swój komentarz:
  • 3
    Shares