Kacheksja nowotworowa – czym jest?

Kacheksja nowotworowa jest to inaczej niedożywienie i wycieńczenie organizmu, spowodowane trwającą bądź przebytą chorobą nowotworową. O niedożywieniu mó­wimy wtedy, gdy następuje niezamierzona utrata masy ciała o 5% lub więcej w prze­ciągu kilku miesięcy.

Niedożywienie wśród osób chorych jest dosyć po­wszechnym stanem. Wiąże się to często z jadło- wstrętem podczas chemioterapii (60-70% chorych) lub radioterapii (20-60% chorych). Warto wiedzieć, że w chorobie nowotworowej mogą występować obrzę­ki i wodobrzusze, co może dać mylne wrażenie od­powiedniej masy ciała. Stąd tak istotne staje się aby dokładnie ocenić stan odżywienia pacjenta nowotwo­rowego. Najlepiej oceniać go na podstawie wyników badań – stężenia albuminy, transferryny i prealbuminy w surowicy.

Warto podkreślić, że osoby chore na nowotwór, z nad­wagą lub otyłością, mogą schudnąć w wyniku racjo­nalnej diety (spadek wagi nie powinien być jednak duży). Nie wolno samemu podejmować takich kroków i przechodzić na popularne diety odchudzające. Może to spowodować niedożywienie lub pogorszenie się stanu chorego.

 • Traktujmy pokarm, jako lekarstwo, które przyczynia się do wyleczenia lub poprawy stanu zdrowia cho­rego.
 • Pokarmy spożywajmy w spokoju, bez zbytniego po­śpiechu. Dajmy czas choremu na spożycie posiłku w jego tempie.
 • Pamiętajmy o odpowiednim podaniu posiłku. Dania powinny być apetyczne, kolorowe, zachęcające cho­rego do ich spożycia,
 • Chory powinien spożywać posiłki mniejsze objętoś­ciowo, nawet co 2 godziny.
 • Zalecana jest dieta lekkostrawna, szczególnie kiedy układ pokarmowy jest osłabiony. W momencie, gdy są większe dolegliwości ze strony układu pokarmo­wego, należy wprowadzić modyfikacje (dieta papko- wata lub płynna).
 • W każdym posiłku powinno znaleźć się źródło białka.
 • Pamiętajmy o warzywach i owocach, jako źródłach witamin i składników mineralnych. Zwróćmy uwagę, w jakiej formie będą podawane.
 • Wyeliminuj słodycze oraz inne pokarmy o małej war­tości odżywczej.
 • Podawaj choremu posiłki o temperaturze pokojowej. Ani zbyt ciepłe, ani zbyt zimne.
 • W momencie, gdy pacjent nie ma apetytu, warto za­stanowić się nad wprowadzeniem do diety prepara­tów o wysokiej zawartości energii i białka.
 • Produkty spożywcze, podawane choremu, powinny być świeże, bez oznak zepsucia czy pleśni.
 • Zimą można używać mrożonek lub warzyw ze słoika. Warzywa sezonowe, tj. pomidory, ogórki, sałata nie powinny być jedzone w tym okresie
Rola tłuszczu w leczeniu kacheksji nowotworowej

Tłuszcze są niezbędnym elementem diety zdrowego człowieka, tak więc istotne staje się ich spożycie rów­nież w okresie choroby. Odpowiednim źródłem tłusz­czu w niedożywieniu są nierafinowane tłuszcze roślin­ne, tłoczone na zimno, orzechy (bez pleśni), nasiona, pestki. Tłuszcz zwierzęcy najkorzystniej jest spożywać z masła. Warto pamiętać, że tłuszcze są doskonałym źródłem energii (9 kcal/1 g). Stąd ich zastosowanie w utrzymywaniu odpowiedniej masy ciała u chorego.

Uwaga
Kupuj oleje zawsze w ciemnej, szklanej butelce – za­pobiegasz w ten sposób jego rozkładowi. Po otwarciu możesz trzymać go w lodówce nie dłużej niż 3 miesiące.

Przepis na warzywną zupę leczniczą

1 szklankę fasoli białej Jaś zalać wrzątkiem. Wody powinno być tyle aby zalać całą fasolę na wysokość powyżej 3 cm. Wsypać 1 łyżeczkę czubatą kminku. Jeżeli ktoś nie lubi kminku, można wsypać kminek na gazę, związać nitką i wrzucić do garnka, tak aby kmi­nek nie wypadł, wyciąga się go po ugotowaniu. Mo­czyć warzywa całą noc. Następnie gotować 2 godziny, aż fasola będzie miękka. Do garnka dodać włoszczy­znę (1 marchew, 2 pietruszki, 1/2 selera) Zagotować, dodać sól i pieprz. Po ugotowaniu wszystko zmikso­wać.

Zupę można przechowywać w lodówce do 3 dni. Pod­grzewając zupę należy przelać do garnka tyle wywaru, ile wyniesie porcja do zjedzenia, można dolać wody aby nie była za gęsta. Pić małymi łyczkami codziennie przez 3 dni w tygodniu. Taką kurację zrobić co tydzień przez okres 4-6 tygodni. Porcja to Vz-1 szklanki na dzień. Wywar jest bardzo bogaty w mikroskładniki i wi­taminy. Można go pić nawet w problemach gastrycznych, ponieważ kminek przeciwdziała wzdęciom.

 

 

Dr Jolanta Nalewaj Nowak-dietetyk, psychódieteyk i dietetyk onkologiczny

 

 

 

 

Zostaw swój komentarz:
 • 3
  Shares