MSM – po prostu siarka

MSM to skrót od metylosulfonylometanu, czyli po prostu siarki organicznej. Występuje ona w przyrodzie w świeżych warzywach, owocach, herbacie, produktach zbożowych oraz świeżym krowim mleku. Niestety jest dość delikatna i bardzo łatwo ją zniszczyć gotowaniem lub pasteryzacją. Traci się ją również przez zamrażanie oraz naświetlania. Proces konserwacji niszczy MSM praktycznie do zera.

Pasteryzowane mleko zawiera mniej niż 0,25 mg/I siarki organicznej. Mniej więcej tyle samo MSM jest w mleku od krów karmionych sztucznymi paszami. Świeże mleko prosto od krowy, która pasła się na pastwisku, zawiera od 2 do 5 mg/litr MSM, różnica jest więc ogromna.

Siarka organiczna (MSM) ma właściwości profilaktyczne i terapeutyczne. Ich odkrycie jest jednym z największych postępów medycyny ortomolekularnej – stwierdzono, że MSM posiada właściwości odtruwające, detoksykujące, anaboliczne i odbudowujące. W naszym organizmie poziom siarki wynosi średnio 0,2 mg/kg. Dorosła osoba wydała dziennie (z moczem) od 4 do 11 mg MSM. Wyniki kilku badań sugerują, że spadek stężenia MSM w organizmie poniżej pewnego poziomu wiąże się z chronicznym zmęczeniem, depresją, obciążeniem fizycznym, psychicznym, zaburzeniem czynności narządów oraz dużą liczbą chorób degeneracyjnych.

Siarka w naszym organizmie

Po wapniu i fosforze siarka jest trzecim najczęściej występującym minerałem w naszym organizmie. Dorosły mężczyzna średniego wzrostu, o wadze 70 kg, ma w organizmie ok. 140 g siarki. Prawie polowa znajduje się w mięśniach, skórze i kościach. Wszystkie stawy, chrząstki, ścięgna potrzebują wody i siarki.
Wraz z wiekiem nasza tkanka elastyczna (skóra) traci swoją sprężystość. Niedobór siarki jest prawdopodobną przyczyną tego problemu, a do jego konsekwencji należą: zesztywnienie mięśni i stawów, zmarszczenie skóry, zmniejszona elastyczność tkanek płuc i naczyń krwionośnych.

Wszystkie komórki w naszym ciele są otoczone błona. Silna błona komórkowa ma ogromne znaczenie dla zdrowia każdej komórki. Gdy ta błona jest słaba, wtedy np. nie jesteśmy w stanie odpowiednio się nawodnić.
Błona komórkowa jest tak stworzona, aby przepuszczać do środka niezbędne składniki komórkowe i wydalać odpady.

W przypadku niedoboru siarki wszystkie połączenia pomiędzy komórkami tracą swoją elastyczność, a błona komórkowa staje się twarda i mniej przepuszczalna. Oczywiście aby zachować dobrą kondycję błon komórkowych, potrzeba również innych składników odżywczych, np. kwasów omega 3, ale siarka odgrywa tutaj ogromne znaczenie.

Badania przeprowadzone przez dr Johannę Budwig wykazały, że zawierające siarkę aminokwasy w błonach komórkowych rezonują z podwójnymi połączeniami kwasów tłuszczowych, w wyniku czego uwalniają się elektrony. Energia ta zostaje użyta do prawidłowego bicia serca, stymulacji nerwów i skurczów mięśni.

MSM poprawia transport i dostawę wielu substancji odżywczych do i z komórek

Dodatkowe eksperymenty na MSM z wykorzystaniem znakowanych radiologicznie związków siarki wykazały, że po jego spożyciu wiąże się on z receptorami na powierzchni błony śluzowej w jelitach, układzie moczowo-płciowym i oddechowym. W ten sposób MSM wzmacnia naturalną ochronę przed alergenami, pasożytami oraz toksynami zawartymi w powietrzu oraz pożywieniu. Toksyny są utleniane, a wolne rodniki eliminowane.

Na co pomaga MSM

Doktor Stanley Jakob opisał przypadki osób, u których podanie 5 g, 10 g i 30 g MSM dziennie usunęło lub znacznie zmniejszyło zmęczenie i ból w flbromialgii oraz innych stanach przewlekłego zmęczenia.

W badaniach przeprowadzonych na ponad 18 tys. pacjentów, którzy cierpieli z powodu przewlekłego bólu, wykazano, że ok. 70% osób doświadczyło korzyści po spożyciu MSM. Ból ustał całkowicie lub bardzo się zredukował.

Rodzaje bólu, które zostały z powodzeniem poddane działaniu MSM:

 • uszkodzenia ciała na skutek wypadków, oparzeń, skaleczeń itp.,
 • choroba zwyrodnieniowa stawów i reumatoidalne zapalenie stawów,
 • fibromialgia,
 • bóle pleców,
 • bóle głowy, migreny,
 • bóle mięśni,
 • zapalenie kaletki,
 • łokieć tenisisty i inne urazy sportowe,
 • zespół cieśni,
Metylosulfonylometan pomaga przy budowie mięśni, włosów, paznokci, skóry. Wzmacnia osłabione komórki, sprawiając, że ściany komórek stają się bardziej elastyczne. Stymuluje leczenie uszkodzonej skóry, np. po operacjach, oparzeniach. Zewnętrzne stosowanie MSM na blizny bardzo często pozwala całkowicie je usunąć.

Paniom, które cierpią na tzw. pajączki, polecam MSM i witaminę C. W wielu przypadkach po 14 dniach odpowiedniej suplementacji pajączki same znikają i nie trzeba korzystać z laserowego zamykania naczynek. Siarka organiczna świetnie sprawdza się przy artrozie, bólach nerwu trójdzielnego i innych nerwobólach.

Efekt synergiczny

Siarka organiczna jest uważana za wzmacniacz wielu witamin i innych składników odżywczych, takich jak wit. C, koenzym O10, wszystkie witaminy z grupy B, witaminy A, D i E, aminokwasy, selen, wapń, magnez i wiele innych. Poprawia wychwyt komórkowych składników odżywczych i przedłuża ich działanie w organizmie.

Siarka organiczna i witamina C

Walter Last, znany niemiecki biochemik uważa, że za pomocą MSM i witaminy C w postaci askorbinianu sodu jesteśmy w stanie bardzo poprawić (oczyścić) naszą krew. Skuteczność jest porównywalna z ozonowaniem krwi, a czasami nawet większa. Dzieje się tak dlatego, że witamina C i MSM tworzą pary redukcyjno-utleniające, inaczej zwane pary redoks.

Choroby neurologiczne

Mózg jest bardzo wrażliwy na działanie toksyn takich jak metale ciężkie. Wiele z tych związków ma tendencję do gromadzenia się w komórkach nerwowych, w których mogą powodować poważne uszkodzenia, czego wynikiem mogą być zaburzenia neurologiczne. Metylosulfonylometan jest jednym z kilku przeciwutleniaczy, które mogą łatwo przechodzić przez barierę krew-mózg. Zapobiega uszkodzeniom wywołanym przez wolne rodniki, naprawia je oraz przywraca elastyczność i przepuszczalność błon komórkowych. To pozwala komórkom na rozpoczęcie wydalania produktów odpadowych.

Przeciwwskazania/leki

Metylosulfonylometan ma naturalne właściwości rozrzedzające krew, dlatego osoby stosujące leki, np. warfarynę, aspirynę itp., powinny skonsultować stosowanie MSM z lekarzem prowadzącym.
Dotychczasowe badania informują, że niektóre osoby mogą doświadczyć delikatnego dyskomfortu jelitowego lub słabego rozwolnienia, bardzo zbliżonego do symptomów przesycenia witaminą C. Gdy wystąpią takie objawy, to należy zmniejszyć dawkę MSM.

Osoby, które są wrażliwe na siarczyny, mogą także reagować na MSM. Zazwyczaj jest to spowodowane niedoborem molibdenu i można to przezwyciężyć suplementacją w ilości 500 mcg.
W rzadkich przypadkach może pojawić się wysypka skórna. Jest to związane z detoksykacją, którą MSM przyspiesza. Jeśli wystąpi taka reakcja, to należy zaprzestać na dzień lub dwa stosowanie siarki, a potem zacząć od małej dawki.

 

 

 

Sebastian Sarnowicz - naturoterapeuta, twórca strony: sygnatura zdrowia.pl, członek Polskiej Akademii Zdrowia - katedra ds. Edukacji społecznej na rzecz zdrowia.

 

 

 

 

 

 

 

Zostaw swój komentarz:
 • 4
  Shares